KAPAT

Epigastrik Fıtık

Karın orta hatta, aşağıda göbek ile yukarıda ksifoid denilen kemik arasında yerleşen fıtıklardır.

Epigastrik Fıtık belirtileri nelerdir?

  Ana yakınma ağrılı bir şişliktir. Çok sayıda olabilirler. Genellikle küçüktür ve içinde çoğunlukla yağ dokusu bulunur. Bazen bu bölgede yerleşmiş olan fıtıklar yağ bezeleri ile karıştırılabilir.

  Tedavisi nasıl yapılır?

  Tedavisi cerrahidir. Açık yada kapalı (laparoskopik/robotik) ameliyat yapılabilir ancak çoklu fıtık varsa bunların sınırları karın içinden daha iyi görülebileceği için kapalı ameliyat tercih edilmelidir.

  Görülme sıklığı % 1-5’tir. Erkeklerde daha fazla görülür.

  SORULAR – CEVAPLAR

  Fıtık olmamak için dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

  Sağlıklı bir kiloda olmak, kabızlıktan kaçınmak için liften zengin beslenme, ağır eşya kaldırmaktan kaçınmak veya dikkatli kaldırmak ve sigarayı bırakmak fıtık oluşumunu azaltır.

  Fıtık tedavisinde en iyi doktor kimdir? Artı Cerrahi doktorlarının bu konudaki deneyimi nedir?

  Artı İstanbul Cerrahi Grubu bünyesindeki fıtık cerrahisi ekibi bu konuda özelleşmiş hekimler tarafından oluşturulmuştur. Bizim uygulamamızda, tüm fıtık tanısı alan hastalar tedavi öncesinde ve sonrasında multidisipliner toplantılarda değerlendirilir. Bu toplantılara, fıtık cerrahisi ekibine ek olarak, fıtık konusunda tecrübeli olan tüm branş hekimleri dahil olurlar. Buna rağmen, biz hastalarımızın ikinci bir görüş alma konusundaki isteklerini olumlu karşılıyor ve destekliyoruz.

  TELEFONLA
  BİLGİ ALIN