KAPAT

Böbrek üstü bezi kanseri konusunda bilgilenin.

BÖBREK ÜSTÜ BEZİ KANSERİ

Böbrek üstü (sürrenal, adrenal) bezi kanseri ender görülen bir kanser tipidir. Sıklıkla orta yaş kadınları etkiler. Yaklaşık %50’si fonksiyoneldir yani hormon salgılar. Genellikle tanı sırasında oldukça büyük boyutlardadırlar.

Böbrek üstü bezi kanseri hangi bulgularla ortaya çıkar ?

Fonksiyonel yani hormon salgılayan kanserlerin oluşturduğu belirtiler salgıladıkları hormonun tipine göre değişiklik gösterir. “Aldosteron” salgılayan kanserler kontrolü güç hipertansiyon, sık idrara çıkma gibi belirtilere; “kortizol” salgılayan kanserler kan şekeri seviyesi ve kan basıncı yüksekliği, yüzde ve göbekte şişmanlık, adet düzensizliği, güçsüzlük gibi belirtilere; katekolamin (adrenalin, noradrenalin) salgılayan kanserler hipertansiyon krizleri, şiddetli baş ağrıları, çarpıntı, terleme ve anksiyete gibi belirtilere yol açarlar. 

Hormon salgılamayan kanserler ise oldukça büyük boyutlara gelene dek hiçbir belirti göstermezler.  Bu nedenle, tanı sırasında kanserlerin %70‘inin ileri evrede olduğu tespit edilmektedir. 

Böbrek üstü bezi kanseri nasıl tedavi edilir ?

Böbrek üstü bezinin kanserinin tek etkili tedavisi cerrahidir. Tümör genellikle çok büyük boyutlarda olduğu ve çevre organları istila ettiği için, bu kanserlerin cerrahi tedavisi genellikle zor ve karmaşıktır. Cerrahiye uygun olmayan hastalara kemoterapi ve diğer tedavi yöntemleri uygulanır.