KAPAT

TELEFONLA
RANDEVU OLUŞTURUN

Retroperitoneal Tümörler – Sarkomlar konusunda bilgilenin.

RETROPERITONEAL TÜMÖRLER – SARKOMLAR 

Retroperitoneal tümörler çok büyük boyutlara gelene dek hiçbir belirtiye yol açmayabilirler.

Retroperitoneal tümörler tedavi sonrasında tekrarlamaları ile meşhurdurlar.

Retroperitoneal Tümörler
Doç. Dr. Erman Aytaç
Doç. Dr. Afag Aghayeva

Karın içi organları saran ve çevreleyen zara ‘‘periton’’ adı verilir. ‘‘Retro’’ kelimesinin tıbbi anlamı da ‘’arka kısım’’ demektir. ‘‘Retroperitoneal’’ kelimesi periton zarının arka kısmını, yani kabaca, karnın arka kısmında yer alan organları ifade eder. Karnın arka kısmında bulunan organlar arasında böbrekler, böbrek üstü bezleri ve pankreas gibi önemli yapılar vardır. 

Retroperitoneal tümörler ise bu bölgede gelişen tüm tümörleri ifade eder. Bu tümörler nadir olup sinsice büyürler ve büyük boyutlara ulaşabilirler. Retroperitoneal tümörlerin ortalama %75’i habis huyludur ve birçok alt tipi vardır. Genelde buradaki organlardan köken almazlar, bu organların etrafındaki yumuşak dokulardan, çoğunlukla da yağ dokusundan gelişirler. En sık görülen tip liposarkom diye adlandırılan yumuşak doku sarkomudur.

Retroperitoneal tümörler neden oluşur ?

Bu tümörlerin neden oluştuğu hala net ortaya konamamıştır. Bazı kalıtımsal değişikliklerin, radyasyona veya kimyasal maddelere (örneğin arsenik, asbestoz, anabolik steroidler gibi) maruz kalmanın bu tip tümörlerin oluşmasını kolaylaştırdığı bilinmektedir. 

Retroperitoneal tümörler kimlerde daha sık görülür ?

Retroperitoneal tümörler tüm tümörlerin %1’inden azını oluşturur. Tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte 50‘li yaşlarda daha sıktır. Kadın ve erkeklerde benzer sıklıktadır. 

Ne tür bulgular verir?

Ciddi büyüklüğe ulaşmadan genellikle bulgu vermezler. Tümör büyüdüğü zaman karın ağrısı, karında kitle hissi, bulantı, kusma ve kilo kaybı görülebilir. Diğer bulgular arasında tümörün yaptığı basıya bağlı ayaklarda şişlik ve böbrek işlevinde bozulma yer alır. 

Tanısı nasıl konur? 

Tanıda karın bilgisayarlı tomografisi, manyetik rezonans görüntüleme (MR)’dan yararlanılır. Gerekli durumlarda görüntüleme eşliğinde biyopsi yapılır. Bazı durumlarda da tanıyı koymak için kitlenin ameliyatla tamamen çıkarılması gerekebilir. 

Retroperitoneal sarkomlar vücudun başka bir yerine yayılma (metastaz) yapar mı?

Retroperitoneal sarkomların çoğu önemli boyutlara ulaştıklarında bile nadiren vücudun başka bir yerine sıçrama yani metastaz yapabilir. Sıçrama olduğunda en sık akciğere veya karaciğere olur. 

Nasıl tedavi edilir?

Metastaz yapmayan tümörün tedavisinde cerrahi yani tümörün ameliyatla çıkarılması esastır. Sarkomların önemli bir özelliği cerrahi tedavi sonrası tümörün çıkarıldığı alanda tekrarlamasıdır. Bu riski en aza indirmek için cerrahi tedaviye ek olarak kemoterapi ve radyoterapi sıklıkla uygulanmaktadır.  Radyoterapi ameliyat öncesinde, sırasında veya sonrasında yapılabilir. İlerlemiş veya vücudun başka bir yerine metastaz yapmış tümörlerde daha çok kemoterapi tercih edilir.