KAPAT

Kesi Yeri Fıtıkları

İnsizyonel herni, kesi yeri fıtığı, karın ameliyatlarındaki kesilere bağlı gelişen hernidir. Aylar ya da yıllar sonra ortaya çıkabilir. Gelişme riski %15 civarındadır. Belirtisi kesi yerinde şişlik oluşmasıdır.

Kesi Yeri Fıtığı belirtileri nelerdir?

  Özellikle açık ameliyat geçirenlerde görülür. Yara yeri enfeksiyonu gelişenlerde, yaşlı ve kilolu kişilerde ve akciğer hastalığı olanlarda görülür. Ayrıca kötü beslenme, diyabet hastalığı, sigara kullanımı, kötü cerrahi teknik ile kapatma ve dikiş materyali gibi risk faktörleri de mevcuttur.

  Kesi Yeri Fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

  Cerrahi yöntemlerle tedavi edilmelidir. Açık ya da kapalı (laparoskopik/robotik) yöntemler kullanılabilir. Fıtık onarımında mutlaka yama kullanılır.

  Belirtisi kesi yerinde şişlik oluşmasıdır.
  Özellikle açık ameliyat geçirenlerde görülür.

  SORULAR – CEVAPLAR

  Fıtık olmamak için dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

  Sağlıklı bir kiloda olmak, kabızlıktan kaçınmak için liften zengin beslenme, ağır eşya kaldırmaktan kaçınmak veya dikkatli kaldırmak ve sigarayı bırakmak fıtık oluşumunu azaltır.

  Fıtık tedavisinde en iyi doktor kimdir? Artı Cerrahi doktorlarının bu konudaki deneyimi nedir?

  Artı İstanbul Cerrahi Grubu bünyesindeki fıtık cerrahisi ekibi bu konuda özelleşmiş hekimler tarafından oluşturulmuştur. Bizim uygulamamızda, tüm fıtık tanısı alan hastalar tedavi öncesinde ve sonrasında multidisipliner toplantılarda değerlendirilir. Bu toplantılara, fıtık cerrahisi ekibine ek olarak, fıtık konusunda tecrübeli olan tüm branş hekimleri dahil olurlar. Buna rağmen, biz hastalarımızın ikinci bir görüş alma konusundaki isteklerini olumlu karşılıyor ve destekliyoruz.

  TELEFONLA
  BİLGİ ALIN