KAPAT
Cerrahlarımızı & Grubumuzu Yakından Tanıyın


Kasık Fıtığı

Kasık fıtığı kasık bölgesinde oluşan ve karın fıtıklarının en sık görüldüğü bölgedir.

Erkek cinsiyet, ileri yaş, kronik öksürük, kronik kabızlık, gebelik, prematüre doğum veya düşük doğum kilosu ve daha önceden fıtık ameliyatı geçirmiş olmak kasık fıtığı için risk oluşturur.

Kasık fıtıklarının en önemli belirtisi kasık bölgesinde daha önce olmayan ağrılı şişliktir. Fıtık nedeni olan bu şişlik zaman zaman oluşur, zaman zaman kaybolur. Ayağa kalkınca, öksürünce, ıkınma ile ortaya çıkar, sırt üstü uzanınca kaybolur. Fıtık kesesi içerisine sıkışan yapıya bağlı olarak ek belirtiler ortaya çıkabilir ve aciliyet durumu değişebilir. Kalın veya ince bağırsaklar kasık fıtığında sıkıştığı durumda ağrıya ek olarak kusma ve kabızlık görülür. Bu durumda kişinin acil servise başvurması ve vakit kaybetmeden ameliyat olması gerekir.

Bazı kasık fıtıkları testise iner ve torbalarda şişliğe ve sertliğe sebep olur. Ayrca uzun süre bekleyip ameliyat olmayan kişilerde bu torbaların içine karın içindeki ince bağırsak ve kalın bağırsak gibi organlar girebilir.

  1. Kasık Fıtığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
    • Kasık fıtığı ve belirtileri hakkında bilgi edinin.
  2. Kasık Fıtığının Tanısı Nasıl Konulur?
  3. Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?
    • Kasık fıtığı tedavisi hakkında bilgi edinin.

SORULAR – CEVAPLAR

Fıtık olmamak için dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Sağlıklı bir kiloda olmak, kabızlıktan kaçınmak için liften zengin beslenme, ağır eşya kaldırmaktan kaçınmak veya dikkatli kaldırmak ve sigarayı bırakmak fıtık oluşumunu azaltır.

Kasık fıtıkları erkeklerde daha mı fazla görülür?

Kasık fıtıkları genel olarak değerlendirildiğinde erkeklerde 25 kat fazla görülür. Sağ kasıkta daha sık olarak görülürler.

Femoral herniler tüm kasık fıtıklarının ancak %2.5’ini oluşturur fakat kanalda sıkışma ve acil ameliyat riski daha yüksektir. Kadınlarda daha sık görülür.

Ameliyatsız kasık fıtığı tedavisi yapılır mı?

Tek tedavisi ameliyattır ve tedavi edici herhangi bir ilaç veya fıtık kemeri gibi başka bir yöntem yoktur.

Kasık fıtığında acil durumlar nelerdir?

Fıtık kesesi içine karın içi organların (ince bağırsak, kalın bağırsak veya karın içi yağlı dokular) girmesi acil durum oluşturmaktadır. Buna boğulmuş fıtık denir. Böyle bir durumda fıtık bölgesinde içeriye girip çıkan şişlik içeriye girmez ve şişlik halinde sertleşerek olduğu yerde kalır. Bu bölgede ısı artışı, renk değişikliği ve hassasiyet olur. Hastada bulantı, kusma veya karında şişkinlik şikayeti olabilir.

Fıtık kesesi içerisine giren bağırsakların sıkışması sonucu kanlanması bozulur ve bağırsaklarda tıkanıklık, çürüme ve delinme oluşabilir. Bu bir acil durumdur ve bu durumdaki hasta acil olarak ameliyata alınmalıdır.

Kasık fıtığı ameliyatı cinsel yaşamı etkiler mi?

Kasık fıtığı ameliyatı normalde cinsel yaşamı etkilemez.

Kasık fıtığı tekrar eder mi?

Eskiden nüks oranı fazlayken günümüzde gelişen özellikle kapalı ameliyat yöntemleri (laparoskopik/robotik) sayesinde nüks oranı çok azalmıştır.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası şişlik olur mu?

Kasıkta, testiste ve yara yerlerinde şişlik veya sertlik olabilir ancak bunlar kalıcı değildir, zamanla (birkaç gün ile birkaç hafta arası) kendiliğinden geçer. Bunun sebebi fıtık yerinde fıtığın oluşturduğu boşluktur. Bir süre sonra normale döner. Şişlik artarsa enjektörle burada biriken sıvı (seroma) boşaltılır.

Robotik cerrahi ile kasık fıtığı ameliyatı yapılabilir mi?

Açık ve kapalı yöntemle yani her iki yöntemle de yapılabilir. Bizim tercihimiz her zaman kapalı yöntemle yapmaktır.

Fıtık tedavisinde en iyi doktor kimdir? Artı Cerrahi doktorlarının bu konudaki deneyimi nedir?

Artı İstanbul Cerrahi Grubu bünyesindeki fıtık cerrahisi ekibi bu konuda özelleşmiş hekimler tarafından oluşturulmuştur. Bizim uygulamamızda, tüm fıtık tanısı alan hastalar tedavi öncesinde ve sonrasında multidisipliner toplantılarda değerlendirilir. Bu toplantılara, fıtık cerrahisi ekibine ek olarak, fıtık konusunda tecrübeli olan tüm branş hekimleri dahil olurlar. Buna rağmen, biz hastalarımızın ikinci bir görüş alma konusundaki isteklerini olumlu karşılıyor ve destekliyoruz.

Kasık fıtığı ameliyatı lokal anestezi ile yapılır mı?

Hastanın genel anestezi almasında yüksek risk varsa lokal anestezi altında açık ameliyat yapılabilir.

TELEFONLA
BİLGİ ALIN