KAPAT
BLOG
TÜMÜ

Safra kesesi ameliyatından sonra diyet

Bu konu oldukça tartışmalı bir konu. Hatta kendi ekibimiz içinde dahi farklı uygulamalar yapan üyelerimiz var. Bunun nedeni, bu konuyla ilgili kesin bilimsel kanıtlar olmaması ve mevcut uygulamaların klinik tecrübelerden ve savlardan kaynaklanmış olmasıdır.

Safra kesesi karaciğerde üretilen safrayı geçici olarak depolamakla görevlidir. Yemek yendiğinde gelen uyarılar ile safra kesesi kasılır ve içindeki safrayı bağırsağa akıtır. Safra kesesi alındıktan sonra yine safra üretimi ve salınımı devam eder ancak birden çok miktarda safra salınımı mümkün olmaz.

Ameliyat sonrasında, özellikle sindiriminde safraya ihtiyaç duyulan besinler tüketildiğinde, hazımsızlık şikayetleri ortaya çıkan hastalarda bu durum safranın yetersiz miktarda salınımına atfedilir. Bu nedenle, bazı klinisyenler safra kesesi ameliyatı sonrasında bazı besinlerden (örneğin yumurta, çikolata, yağlı kızartmalar, vs.) belli bir süre uzak durulmasını önerirler.

Şimdi de madalyonun öteki yüzüne bakalım. Safra kesesi ameliyatı olan hastaların önemli bir kısmı ameliyat sonrasında hiçbir besine karşı hazımsızlık çekmediklerini ve hatta eskiden tükemedikleri besinleri dahi rahatça tüketmeye başladıklarını ifade ederler. Ayrıca, ameliyat sonrasında ortaya çıkan hazımsızlık şikayetlerinin tam olarak safra yetersizliğine bağlı olup olmadığı da belli değildir; zira, herkeste benzer besinlere karşı hassasiyet olmayabilir. Dolayısıyla, safra kesesi ameliyatı sonrasında yemek konusunda hiçbir kısıtlama getirilmemesi yani yaşanıp görülmesi de bir seçenektir.

Bu konu ile ilgili aşikar olan tek nokta, bu konunun gereğinden fazla büyütüldüğüdür; zira, ameliyat sonrasında size dokunacak bir besini tükettiğinizde yaşayacağınız tek şey geçici bir hazımsızlık sorunundan ibarettir.