KAPAT
BLOG
TÜMÜ

Safra kesesi taşlarında ameliyatsız tedavi seçeneği var mıdır?

Bu sorunun cevabını vermeden önce önemli bir gerçeği vurgulamak gerekir: Safra taşları bir sebep değil, bir sonuçtur. Safra taşlarının ortaya çıkmasının nedeni safra kesesinde bir sorun olmasıdır. Dolayısıyla, esas nedeni ortadan kaldırmadan, safra kesesi taşlarını kalıcı olarak ortadan kaldırmak mümkün değildir. İşte tam olarak bu nedenle, safra kesesi taşlarında tüm dünyada altın standart olarak kabul edilen tedavi yöntemi safra kesesinin kapalı yöntemle (laparoskopik yöntemle) bütünüyle çıkartılmasıdır.

Safra kesesi taşlarında ameliyatsız tedavi seçenekleri arasında en popüleri ilaçla taşların eritilmesidir.  Safra taşlarının da farklı tipleri mevcuttur ve ilaç tedavisi her taş tipinde etkili değildir. Ayrıca yukarıda bahsedilen nedenden dolayı, ilaç tedavisi sonrası yeniden safra taşı gelişmesi riski de yüksektir. Dolayısıyla, ilaç tedavisinin başarı sonuçları yüz güldürücü değildir. Bu nedenle, bu tedavinin yeri genellikle sağlık durumu ameliyat olamayacak kadar kötü olan hastalarla sınırlıdır.  

Safra taşlarında diğer bir ameliyatsız tedavi seçeneği de taşların kırılmasıdır. Bu yöntem böbrek taşlarında uygulanan taş kırma yöntemine benzerdir ve aynı cihazlarla uygulanır. Ancak hem taş parçalarının kendileri de ciddi sorunlara yol açabilir hem de yeni taşların gelişmesi riski yüksektir. Bu nedenle günümüzde bu yöntem safra kesesi taşlarının tedavisinde neredeyse terk edilmiştir.

Safra kesesi taşlarının tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Safra Kesesi Taşı başlıklı bölümü inceleyebilirsiniz.